Ślub konkordatowy to taki ślub, który odbywa się przed duchownym, ale ma skutki prawne. Jest to wynik umowy między Rzeczpospolitą Polską a Kościołem Katolickim (a także osobno innymi związkami wyznaniowymi np. Kościołem Ewangelicko-Augsburskim), która ma na celu głównie wygodę młodej pary i ograniczenie formalności. W przypadku Kościoła Katolickiego owa umowa to konkordat z 1998 roku. Przed jego podpisaniem istniała konieczność oddzielnego ślubowania przed duchownym i przed urzędnikiem w Urzędzie Stanu Cywilnego w przypadku chęci wzięcia ślubu wyznaniowego.
Spis treści
Ślub konkordatowy
Młoda para musi pamiętać, aby przed ślubem zanieść do parafii, w której ma się odbyć ceremonia zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku przeciwskazań, aby się pobrać. Dokument taki ważny jest trzy miesiące. Oczywiście najczęściej, aby zabrać ślub wyznaniowy trzeba jeszcze spełnić dodatkowe wymagania wynikające z zasad konkretnej grupy religijnej. Księża katoliccy wymagają odpis aktu chrztu oraz potwierdzenie przyjęcia sakramentu bierzmowania oraz uczestnictwa w naukach przedmałżeńskich.
Protokół przedślubny spisuje się na podstawie przedłożonych dokumentów miesiąc przed ślubem. Sam akt zawarcia małżeństwa wypełnia się natomiast dzień przed ceremonią lub tuż przed nią. Podpisywany jest on przez młodą parę oraz dwóch świadków, którzy muszą być osobami pełnoletnimi.
Po zawarciu małżeństwa duchowny sporządza jeszcze stosowne zaświadczenie podpisywane przez niego, młodą parę oraz świadków, które ma potwierdzać, że strony złożyły konkretne oświadczenia woli. Dokument ten wraz z zaświadczeniem o braku przeciwskazań do małżeństwa wydanym przez USC dostarczany jest w ciągu pięciu dni do Urzędu Stanu Cywilnego. Procedurą tą zajmuje się duchowny. Urzędnik aktu cywilnego sporządza na podstawie otrzymanych dokumentów akt małżeństwa.
Zawarcie małżeństwa wymaga zapłacenia kwoty 80 zł opłaty skarbowej na rzecz Urzędu Stanu Cywilnego. Opłacenie duchownego może być zdecydowanie bardziej kosztowne, ale nie istnieje jasno określona kwota. Do zawarcia małżeństwa konkordatowego w Kościele Katolickim wymagane jest, aby przynajmniej jedna osoba była wyznania rzymskokatolickiego (ślub kościelny osoby wierzącej z ateistą lub przedstawicielem innej religii jest możliwy).
Organizujesz ślub i wesele?
Sprawdź ofertę popularnego DJ-a Wodzireja na wesele ( DJ LAMA) To będzie dobre Wesele!
I wszystko jasne!