Dzień ślubu, krok po kroku. Z każdym dniem coraz bliżej daty która odmieni Twoje życie?. Rodzą się w Tobie pytania, jak ogarnąć wszystko w te 24 godziny, które planujesz od kilku lat?. Poniżej przedstawiam poradnik krok po kroku jak zaplanować dzień ślubu. Zapraszam do czytania i dzielenia się nim z innymi :).
Spis treści
Dzień ślubu, krok po kroku
DJ NA WESELE
Przygotowania u Pana Młodego. Poranny fryzjer, makijażystka, przygotowanie garnituru, obrączek, bukietów, ubiór po przybyciu fotografa (+ ewentualnie kamerzysty), podróż wraz ze świadkiem do Panny Młodej. Koniecznie należy zabrać odpowiednie środki na „wykupienie Panny Młodej”.
Przygotowanie włosów Panny Młodej: Jedna godzina. „To wystarczająco dużo czasu, aby zrobić to dobrze i dokonać wszelkich poprawek lub zmian z próbnej fryzury.”,
Makijaż panny młodej: od 45 do 60 minut, w zależności od stylu makijażu wybieranego przez pannę młodą, według makijażystki.
Włosy druhen: 30 minut na osobę.
Ubranie druhen: 45 minut na osobę.
Kiedy tylko pojawi się Twoja fryzjerka poproś ją aby rozpoczęła swoją pracę od druhen – zaczekasz dzięki temu na fotografa który będzie mógł uchwycić ciekawe momenty ostatnich przygotowań. Jeśli fotograf będzie u Ciebie od rana, możesz zacząć od siebie :).
Panna młoda powinna zacząć od makijażu. Na początek przygotowujemy twarz Panny Młodej aby mogła w spokoju i zadowoleniu być przygotowana do ślubu i przyjęcia weselnego.
Kiedy powinien przybyć fotograf? Godzinę przed podróżą Pary Młodej do kościoła. Przeważnie jest on obecny podczas przygotowywania włosów oraz makijażu Pani Młodej – zjawia się także u Pana Młodego podczas jego przygotowań. Podczas tej godziny u Pani Młodej, gdy jest przygotowywany jej makijaż, fotograf na spokojnie może wykonać zdjęcia detali: bukiet, buty, welon etc.
Jeśli wybierasz się do salonu kosmetycznego – zaplanuj czas razy dwa. Lepiej mieć go więcej niż się spóźnić i denerwować niepotrzebnie.
Załóż welon i zapytaj stylisty czy jest dobrze przyczepiony i zabezpieczony na czas podróży do kościoła.
Wykonaj zdjęcia pamiątkowe z przygotowań, z rodziną i wszystkimi którzy będą w tym czasie z tobą. Licz po około 2- 3 minuty na każde zdjęcie. Jeśli zajmie Ci zrobienie zdjęć z wszystkimi zbyt dużo czasu, pomyśl o zdjęciu grupowym by go nie tracić.
Pan młody i drużbowie powinni przybyć: półtorej godziny przed ceremonią.
30 minut przed ślubem tylko dla Was obojga – wymagane.
Jeśli Panna Młoda nie zamierza robić zdjęć przed wejściem do kościoła powinna do chwili rozpoczęcia uroczystości (wprowadzenie panny młodej) siedzieć w limuzynie ślubnej.
Idealna długość ceremonii ślubnej to 45 minut, jednak w Polskich realiach nie da się tego dokładnie zaplanować.
Maksymalna różnica między ceremonią a przyjęciem: jedna godzina. Jeśli ten czas będzie wydłużony, zapewnij dodatkowe miejsce z poczęstunkiem dla swoich gości.
Zdjęcia rodzinne: dwie do trzech minut na zdjęcie – jeśli Twoja rodzina jest odpowiednio zorganizowana!
Zastanówcie się jakie zdjęcia chcecie mieć wykonane w tym dniu, przedstawcie swoje pomysły fotografowi.
Idealna długość przyjęcia: 12 godzin. Wystarczy na jedzenie, zdjęcia, zabawy , konkursy i tańce.
Dzień ślubu, krok po kroku.
Kolejność zdarzeń:
Przygotowania Młodej Pary, wizyta w salonach: fryzjerskim, kosmetycznym.
Zdjęcia z przygotowań, wykonywane przez fotografa.
Ubiór Młodych, pomagają świadkowie i rodzice.
Przyjazd Pana Młodego do Panny Młodej, brama (głównie na obszarach wiejskich), wykupiny Panny Młodej, pierwsze spojrzenie Młodych na siebie.
Błogosławieństwo udzielane przez rodziców Młodej Pary.
Wspólne zdjęcia w domu Młodej.
Przyjazd do kościoła, uroczystość zaślubin.
Życzenia przed kościołem dla nowożeńców, wspólne pamiątkowe zdjęcie Młodej Pary z wszystkimi gośćmi.
Podróż na przyjęcie weselne.
Przyjazd na salę, powitanie Młodej Pary chlebem i solą przez obsługę lokalu lub rodziców weselnych.
Oficjalne życzenia i toast prowadzony przez orkiestrę lub DJ-a.
Życzenia gości – jeśli nie było ich przed kościołem.
Obiad weselny – około godziny czasu.
Pierwszy taniec: Najczęściej rozpoczyna zabawę weselną i ma miejsce tuż po obiedzie.
Taniec ojca z córką: Natychmiast po pierwszym tańcu. Jednak od tego zwyczaju często się już odchodzi w Polsce.
Matka tańczy z synem.
Pierwsze toasty wznoszone przez rodzinę i gości.
Pierwsze zabawy organizowane przez orkiestrę lub DJ-a.
Tort weselny: coraz częściej pojawia się w pierwszej przerwie zaraz po bloku tanecznym który poprzedził pierwszy taniec młodej pary. Zespół lub DJ gra melodię wybraną przez młodych, na salę wjeżdża tort – jest toast, sto lat, pierwsze cięcie i konsumpcja.
Zabawa weselna organizowana przez obsługę od strony muzycznej, pełna współpraca z lokalem odnośnie przerw na posiłki itp.
Wspólne zdjęcia grupowe wykonywane przez fotografa, zazwyczaj w ogrodach restauracji lub bezpośrednio na sali. W trakcie 2-3 bloku muzycznego od rozpoczęcia przyjęcia. Po wykonaniu zdjęć młodzi udają się na sesję plenerową trwającą maksymalnie do 2 godzin (chociaż odradza się w dniu wesela – Młodzi powinni być cały czas obecni – sesję można zorganizować w innym terminie)
Podziękowania dla rodziców: przeważnie odbywają się w godzinach 20:00 – 22:00. Młodzi wychodzą na środek z rodzicami i mówią kilka słów do nich – od siebie, płynących prosto z serca. Orkiestra lub DJ gra piosnkę, młodzi tańczą z rodzicami. Oficjalny toast za zdrowie rodziców.
Gorąca kolacja: płonący udziec, grill, dziczyzna etc. Zazwyczaj około 23:00.
Oczepiny (północ): atrakcje ustalone z oprawą muzyczną, rzucanie welonem lub bukietem, zdejmowanie podwiązki przez młodego,zdejmowanie muchy i rzucanie przez pana młodego – wybór nowej pary młodej.
Zabawa prowadzona przez obsługę muzyczną, konkursy, animacje.
Gorący przerywnik nocy: np. krokiet z barszczem, paszczeciki, frytki. Około 02:00-03:00 w nocy.
Pożegnanie gości i zakończenie przyjęcia: po 12 h.